13 marca 2025 roku w Auli Collegium Oecologicum Uniwersytetu Kaliskiego odbyła się uroczysta Gala Otwarcia Kaliskiego Festiwalu Nauki 2025 – wydarzenie, które symbolicznie zainaugurowało największe święto nauki w regionie.

Wydarzenie rozpoczęło się nastrojowym koncertem zespołu Albo i Nie, który zachwycił publiczność poetyckimi aranżacjami i emocjonalną głębią. Ich muzyka stworzyła wyjątkową atmosferę, doskonale współgrającą z ideą festiwalu – łączenia nauki z kulturą i sztuką.

Wystąpienia otwierające i słowa uznania

Galę poprowadził Paweł Figiel, a wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele świata nauki, edukacji, administracji publicznej i partnerów wydarzenia. Na scenie głos zabrali m.in.:

  • Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Andrzej Wojtyła – Rektor Uniwersytetu Kaliskiego, który podkreślił znaczenie współpracy nauki z otoczeniem społecznym i gospodarczym,
  • Grzegorz Kulawinek – Wiceprezydent Miasta Kalisza, który zaznaczył rolę Festiwalu w kształtowaniu nowoczesnego oblicza miasta,
  • Magdalena Sekura-Nowicka – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu,

Ich wystąpienia były nie tylko podziękowaniem dla organizatorów i partnerów, ale też wyrazem przekonania, że Kaliski Festiwal Nauki staje się trwałym elementem edukacyjnej i kulturalnej mapy regionu.

Wykład, który poruszył publiczność

Punktem kulminacyjnym wieczoru był wykład Rafała Żaka pt. „Nudne słowo na N”. Autor i trener w niezwykle przystępny, a jednocześnie głęboki sposób opowiedział o roli nauki w naszym codziennym życiu, obalając stereotypy i inspirując do krytycznego myślenia.

Uhonorowanie pasji i zaangażowania

Podczas Gali wręczone zostały również nagrody w ramach konkursów:

  • Kornelia Bryja – zwyciężczyni konkursu na motyw graficzny festiwalu,
  • Zofia Puc – laureatka konkursu „Fajny upcykling!”,
  • Wyróżnienia „LabO! Nagroda Nauki” trafiły do:
  • Karoliny Beton-Mysur – w kategorii Wykładowca,
  • Pawła Sobczaka – Nauczyciel,
  • Antoniego Ciesielskiego – Uczeń/Student,
  • Niny Mazurewicz – Osoba Prywatna,
  • Stowarzyszenia Mercury – Instytucja.

Muzyczne i artystyczne zwieńczenie wieczoru

Finałem wieczoru był pokaz rysowania piaskiem w wykonaniu Magdaleny Suszek-Bąk, który połączył sztukę z opowieścią o rozwoju nauki i edukacji. Publiczność nie kryła wzruszenia i zachwytu, nagradzając artystkę owacjami.

Słowo od organizatorów

– Gala była dla nas momentem niezwykłym – okazją do podziękowania wszystkim, którzy wspierają naszą misję popularyzowania nauki, ale też początkiem czegoś większego. Przez kolejne dni chcemy inspirować, zachęcać do odkrywania i udowadniać, że nauka jest fascynująca – podsumowała Marta Podwapińska, koordynatorka Kaliskiego Festiwalu Nauki.


Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Nauka z Kulturą” przy współpracy z Uniwersytetem Kaliskim oraz Miastem Kalisz.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, partnerom, artystom i uczestnikom. Gala była dopiero początkiem – przed nami kolejne edycje i jeszcze więcej inspirujących spotkań z nauką.

Skip to content